Instagram Hesabı Kaç Spamla Hesap Kapanır?

Instagram her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam eden dev bir platform. Pek çok açıdan sosyal iletişime katkı sağlayan araç, aynı zamanda bu büyük kalabalığı en adil şekilde yönetebilmek konusunda da geliştirmeler yapıyor. Platformun milyara ulaşmış kullanıcı sayısına hizmet sunması, bu kadar hesabın arasında yaşanan pek çok olumsuzluğa da meydan hazırlıyor. Örneğin bazı kullanıcıların hesapları, paylaşımları yasa dışı ya da ahlaki, etik ve hukuki kurallara uymamaktadır.. Bu sebeplerle Instagram’ da her gün sayısız hesap kapatılıyor. Bu hesapların kapatılmasında yapılan incelemeler ve bu incelemeleri yönlendiren şikayetler etkin rol oynuyor. Devasa kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya aracında, hesapların birbirlerinin gönderilerini şikayet edebilmeleri fonksiyonu bulunuyor. Bir tür oto kontrol sağlayan bu sistem nedeniyle de Instagram kaç kişi spam atarsa hesap kapanır? Sorusunun çok sık sorulduğu bir platform haline dönüşüyor.

instagram hesap şikayeti

Instagram’da Hesap Şikayet Etme

Öncelikle Instagramda kaç şikayetle hesap kapanır gibi bir sorunun net bir cevabı yoktur. Net bir yanıtının olması, bu oto kontrol sisteminin işleyişini baltalar ve algoritmaya karşı kullanılabilecek yeni programlar geliştirilir. Dolayısıyla Instagram şikayetleri ve spam olarak da adlandırılan istenmeyen gönderileri incelemekle birlikte, her şikayeti de doğrudan dikkate almaz. Yapılan gönderinin gerçekten çeşitli hak ve yasa ihlalinin olup olmadığı değerlendirmeye alınırken, kişilerin ifade özgürlüğü gibi kıstaslarda dikkate alınır. Dolayısıyla ancak çok sayıda şikayetin kısa sürede Instagram’ a ulaşması, hesabın daha hızlı bir şekilde incelenmesine yardımcı olur.

Dolayısıyla herhangi bir konuda Instagram hesabının gönderilerinden rahatsız olduğunuzda kolayca şikayet edebilme hakkını kullanabilirsiniz. Ancak bu şikayetin incelenmesi için, milyonlarca hesap şikayeti arasında bir sıralamaya tabii tutulmasına neden olur. Ancak Instagram’ da hesap spamlatma konusunda da yardımcı olabilecek çeşitli oluşumlar mevcut. Ya da tüm çevrenizle birlikte hesabın şikayet edilmesi sağlayarak, şikayet sayısını arttırmak ve hesabın ya da gönderinin daha hızlı bir şekilde incelenmesini sağlayabilirsiniz. Yasa dışı ya da ahlaki açıdan acilen müdahale gerektiren paylaşımların, Instagram tarafından hızlı bir şekilde incelenmesi ve gerekli karartın verilmesi, şikayet sayısının yüksekliğiyle doğru orantılıdır.

Instagram’da Kaç Şikayetle Hesap Kapanır?

Instagram milyar düzeyinde kullanıcı sayısına sahip ve sürekli yeni geliştirmeler gerçekleştiren bir sosyal medya aracı. Bu kadar büyük kullanıcı sayısının aktif şekilde aracı kullanması, elbette pek çok sorunun yaşanmasına da sebep oluyor. Bu sorunları ortadan kaldırabilmek için Instagram yoğun bir çaba gösteriyor. Çoğunlukla sahte hesaplar, spam yapan hesaplar, gönderileriyle pek çok kişiyi rahatsız eden hesaplar, her gün binlerce olmak üzere incelenerek kapatılıyor. Bunun yanında belirli grupları rahatsız etse de sadece ifade özgürlüğü kullanmış ve spam olmayan hesaplar da bulunuyor. Bunların ayrılması için de yoğun bir çaba sarf ediliyor. Dolayısıyla Instagram’da şikayet ederek hesap kapattırma konusunda bilinen pek çok şey aslında yanlıştır. Sadece rahatsız olduğunuz için yaptığınız çok sayıda şikayet bile, Instagram’ ın kurallarına uyum sağlıyorsa hesabın kapanması mümkün olmaz. Ancak şikayet etme özgürlüğünüz, en az karşıdaki kişinin ifade özgürlüğü kadar doğal bir hak olarak başvurabileceğiniz bir yöntemdir.

Tabii ki bu konu önemli kıstaslar vardır. Şikayet ederken seçeceğiniz seçenekler çok önemlidir. Buna göre robot sistemine gönderilir ve hesap incelemesi yapılır.

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir?

  • Şikayet edeceğiniz gönderinin sağ kısmında bulunan 3 nokta işaretine tıklayın.
instagram şikayet
  • Daha sonrasında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Eğer şikayet edeceğiniz gönderi ahlaki değerlere saldırı, cinsellik, +18, bir topluluğa hakaret veya bir millete hakaret, şiddeti savunma, kadınlara, hayvanlara zorbalık ve taciz, bir şeylere zarar verme, dolandırıcılık, yanlış bilgi ya da çocuklara karşı uygunsuz bir içerikse “Uygunsuz” kısmını seçiniz
    Yukarıdaki kısımlardan hiçbirisine girmiyor, ancak yinede hoş birşey olmadığını düşünüyorsanız, “Uygunsuz” kısmını seçerek açılan sayfada “Sadece bundan hoşlanmadım” kısmını seçiniz.
  • Eğer şikayetiniz, hesabın sahte, fake olmasından dolayıysa ya da doğru olmayan içerikler paylaşıyorsa “Spam” seçeneğini işaretleyiniz.
  • Ardından aşağıdaki gibi bir ekranla karşılacaksınız. Bu durumda şikayetiniz başarıyla Instagrama iletilmiş olacaktır.
  • Profil şikayet edecekseniz, profile girdiğinizde sağ kısımda bulunan 3 noktaya tıklayınız. Ardından şikayet et butonuna tıklayınız.
instagram hesap şikayet etme
  • Daha sonrasında spam gönderiler paylaşıyorsa ilk seçeneği, hesabı taklit, çalıntı hesap, uygun olmayan içerikler paylaşıyorsa ikinci seçeneği işaretleyiniz.
instagram spam ile hesap kapatma

Devamında ise, size uygun kısmı seçerek şikayetinizi oluşturunuz.

instagram hesap nasıl şikayet edilir

Şikayetiniz başarıyla oluşturulmuştur.

Hakkında: Mehmet Ali Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir