Saptama Nedir Saptama Ne Demek

TYT sınav hazırlık sürecinde öğrenciler için her bir konu altın değerindedir. Özellikle bir aday olarak rakiplerinizle hem puan hem de sıralama yönünden çetin bir yarış içerisinde bulunuyorsunuz demektir. Bu yüzden TYT sınavında çözeceğiniz her bir soru sizi hedef ve hayallerinize bir adım daha yakınlaştıracaktır. Dolayısıyla hiçbir konuyu tam manasıyla pekiştirmeden atlamamanız gerekir. TYT sınavının Türkçe bölümünde en çok soru sorulan konulardan birisi de saptamadır. Çok fazla soruyla karşılaşacağınızdan saptama nedir konusunda tam anlamıyla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Saptama Ne Demek ?

saptama ne demek

Türkçede saptama en önemli konulardan birisidir. Dolayısıyla saptama ne demek tam olarak olarak bilmeniz gerekir. Saptamanın Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yapılan tanımlaması : Bir olguya ilişkin “nicelik, nitelik ve durumu ile ilgili olarak tanımlamada bulunulması ve değerlendirilmesi” şeklindedir. Dolayısıyla TDK’ya göre saptama kavramı tam olarak “tespit etme” kavramı ile eş anlamlı bir kelimedir.

Saptama Nedir ?

saptama nedir

Genel bir ifade ile konuya ilişkin olarak tartışmasız bir değerlendirmede veya yargıda bulunulmasıdır. Saptamanın bulunduğu cümleden bir çıkarımda bulunulur. Dolayısıyla, paragrafta bir durum belirginleştiriliyorsa bu cümle saptama cümlesidir. Saptama soyut ve somut bir duruma yönelik olabilir. Bu şekilde gündelik yaşamdan eğitim yaşamına kadar her alanda sıkça karşılaşacağımız bir olgudur. Özellikle de lise ve üniversite sınavlarında en çok sorulan sorular arasında saptama soruları gelmektedir.

Amerikada obezite, büyük bir sağlık sorunu problemidir. Çünkü her 4 gençten birisi bu problemle karşılaşmaktadır.

Dünyada en iyi basketbol, Amerikada oynanmaktadır.

Türkçe %100’lük başarı oranında en düşük derslerden birisidir.

Her yıl sigaradan binlerce kişi ölmektedir.

Öğrenciler 4 yıllık üniversiteye gidebilmeleri için öncelikle TYT sınavına girmeli ve barajı geçmesi gerekmektedir. Barajda 180 puan alamayan hiçbir öğrenci 4 yıllık üniversiteye kayıt yaptıramaz.

Paragrafta Saptama Örnekleri

saptama örnekleri

Lise ve üniversite sınavlarında saptama soruları genellikle paragrafta sorulmaktadır. Bu nedenle paragrafta saptama nedir sorusu da doğal olarak önemlidir. Bir paragrafta bulunan saptamayı anlama üzerine kurulu olan bu tip sorular sınav sistemlerimizin temel soru biçimlerinden birisi konumunda bulunuyor. Bu sorularda saptamayı bulabilmek için paragrafta tespit ve durum teşkil eden kelimeleri aramalısınız. Daha basit anlatımı ile paragraf içerisinde kesin yargı ve tartışmasız bir netlik içeren bir cümle bulunuyorsa, saptama cümlesi tam olarak odur.

TYT Saptama Soruları Örnekleri

tyt saptama soruları

TYT sınav hazırlık sürecinde Türkçe konularına bakıyorsanız saptama bildiren cümleler üzerinde fazlasıyla durmanız çok önemlidir. Hem konuyu tam olarak pekiştirebilmeniz açısından hem de soruları daha hızlı çözmenize yönelik deneyim kazandırmak amacıyla önemlidir. Dolayısıyla sınav hazırlık sürecinde bolca soru çözmeye devam etmelisiniz.

Hakkında: Mehmet Ali Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir